DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği' Protokolüne İmza Attık

01.08.2019

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üniversitemiz arasında 31 Temmuz 2019 tarihinde 'Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği' protokolü imzalandı. Üniversite öğrencilerinin gönüllülük faaliyetlerine daha etkin katılımını sağlamayı amaçlayan bu önemli projenin paydaşlarını İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi oluşturuyor.  

31 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Tanıtım Toplantısında Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu; Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve proje paydaşı olan diğer üniversitelerin rektörleri ile bir araya geldi. Toplantıda, Bakan Kasapoğlu, “Bu iş birliği ile üniversite öğrencilerimize sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilinci kazandırarak; akademik bilgi, birikim ve yetkinliklerinin doğru şekilde kullanılmasını sağlayacağız” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, bu iş birliği kapsamında gençlerimizin sosyal ihtiyaçlarda aktif şekilde rol almaları sağlanacak olup kişisel ve mesleki ilerleyişlerine yeni bir katkı oluşturulacağını belirterek, “Kişisel ve mesleki gelişimin geleceğin dünyasında dış çevre ile olan sosyal katılım ile ilişkili olduğu dikkate alınırsa, Üniversitemiz ile Bakanlık arasında bu işbirliğinin her yönü ile katkı oluşturmasını bekliyoruz. Bu noktada Sayın Bakanımızın şahsında Gençlik ve Spor Bakanlığına şükran borçluyuz. Protokolün üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 184. maddesine dayanılarak hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen protokolle, üniversiteli gençlerin eğitimle edindikleri bilgi, beceri ve yetkinlikleri, maddi ve manevi potansiyelleri ile serbest zamanlarında sistemli bir şekilde sosyal sorunların çözümüne ve sosyal hizmetlerin sağlanmasına katkı sunmalarına destek verilmesi hedefleniyor.

Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl boyunca geçerli olacak proje kapsamında, Üniversitemizde eğitsel, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal çalışmalar yapmak amacıyla bir “Gençlik Merkezi Ofisi” kurulacak ve öğrencilerin bilimsel, mesleki, kişisel, sosyal ve fiziki gelişimlerine, gönüllülük algılarının güçlendirilmesine ve toplumsal sorumluluklarının farkında olan bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanacak.