Diş Hekimliği Fakültesi

Milli Destanımız 15 Temmuz’un Yıl Dönümünde Demokrasi Mücadelemizi Konuştuk

08.07.2019

Üniversitemiz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Üsküdar Belediyesi’nin işbirliğiyle “Darbelerin Anatomisi ve 21.yy’da Demokrasiye Sahip Çıkmak” konulu paneli düzenledi.

Panele, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül’ün moderatörlüğünü üstlendiği panelde; Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kavas, Mehmet Büyükekşi ve TRT Arapça Koordinatörü Resul Serdar Ataş konuşmacı olarak yer aldı.

Panel, Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ali Tan’ın icra ettiği Ney Dinletisiyle başladı.

Açılış konuşmalarını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik: “15 Temmuz 2016 tarihi, emperyal hareketin ivmesinin kırılma tarihi olarak kayıtlara geçecektir. Nasıl ki 1915 Çanakkale Zaferi emperyal ileleyişin durdurulma noktasıysa 21. Yüzyılın başlarında gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi de emperyalizmin yenilgisi ve demokrasinin güçlenmesi ve ilerlemesi olarak bilinecektir. 15 Temmuz, demokrasinin yeniden doğduğunun, dünyanın beşten büyük olduğunun ispatının ilk adımıdır. Ancak bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Gördük ki emperyal akım ve onun savunucuları her daim davalarını güdüyorlar. Yani ‘su uyuyor, düşman uyumuyor.’ Dün savaştı, bugün ihanet. Biz, İstanbul Medeniyet Üniversitesi özelinde akademisyenimizle, idari personelimizle, öğrencimizle teyakkuzda olmaya çaba göstereceğiz. Türkiye’nin demokrasiyi tam anlamı ile yaşaması için çaba göstereceğiz. Buna söz veriyoruz”dedi.

Rektörümüzün konuşmalarının ardından Tıp Fakültemizin Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Kurtuluş Açıksarı, 15 Temmuz 2016 gecesi Göztepe Medeniyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşananları özetleyen bir sunum yaptı.

Türkiye siyasi tarihindeki darbelerin ve demokrasinin yol hikayesinin konuşulduğu panelde, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi merkeze alınmak üzere; demokrasi dışı müdahalelerin ekonomik, siyasal ve sosyal sonuçlarına değinildi.

Panel, hediye takdimiyle son buldu.