Diş Hekimliği Fakültesi

PEDODONTİ

Çocuk Diş Hekimliği doğumdan ergenliğe kadar çocukların ağız diş sağlığı ile ilgilenen, süt ve erken daimi dişlenme döneminde çürük oluşumunun engellenmesi için koruyucu uygulamaların yapıldığı, süt dişlerinde ve daimi dişlerde çürüğe veya travmaya bağlı madde kayıplarının restoratif teknikler, pulpa tedavi teknikleri ile tedavi edildiği, diş kaybı durumunda ark bütünlüğünün korunması amacıyla yer tutucu uygulamalarının yapıldığı diş hekimliği dalıdır.

Çocukların diş tedavilerini bu alanda eğitim görmüş pedodontist diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi çocukların psikolojik açıdan da diş hekiminden korkmadan tedavisini yaptırabilmesine büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Çocukların diş sağlıklarını ihmal etmemeli ve konusunda uzman hekimler tarafından yönlendirip, tedavi edilmesi diş sağlıkları açısından bilinçli bir birey ve ebeveyn olmalarını sağlamaktadır.

Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı 1 Profesör ve 1 Dr. Öğr. Üye olmak üzere 2  akademik personeli bünyesinde barındırmaktadır.